Skutki uboczne usuwania włosów laserem diodowym

Przed poddaniem się zabiegowi, klienci powinni być ogoleni co najmniej 12 godzin przed zabiegiem. Ten krok jest ważny, aby upewnić się, że na skórze nie ma makijażu lub innego oleju. Nie powinni również stosować dezodorantów ani produktów do opalania. Co więcej, powinni unikać angażowania się w jakąkolwiek aktywność, która zwiększy temperaturę ich ciała, w tym forsownych ćwiczeń. Ponadto powinni unikać poddania się zabiegowi, jeśli mają aktywną zimną owrzodzenie.

Efekty uboczne

Zabieg laserem diodowym do usuwania włosów stał się popularną procedurą estetyczną. W związku z tym, konieczne jest zrozumienie skutków ubocznych zabiegów usuwania włosów laserem diodowym. Chociaż badania opisały skuteczność depilacji laserem diodowym na wszystkich typach skóry, pozostaje pytanie o skutki uboczne. Niniejsze badanie ma na celu odpowiedź na to pytanie poprzez przyjrzenie się aspektom skutków ubocznych zabiegów usuwania włosów laserem diodowym u pacjentów o różnym pochodzeniu etnicznym.

Zabieg z użyciem lasera diodowego jest bezpieczną, skuteczną procedurą, która wymaga niewielkiego lub zerowego czasu przestoju. Istnieją jednak pewne efekty uboczne leczenia laserem diodowym, które są powszechne, ale tymczasowe. Chociaż ważne jest, aby unikać nawrotów, efekty uboczne są rzadkie i zazwyczaj nie wpływają na skuteczność terapii. Rosnąca świadomość nieinwazyjnych procedur estetycznych, jak również coraz szersze zastosowanie technologii laserowej, napędzają wzrost rynku estetycznego.

Choć depilacja laserem diodowym jest generalnie zabiegiem bezpiecznym, istnieje możliwość wystąpienia rumienia siateczkowego. Jest to wynik uszkodzenia mieszków włosowych przez laser. Oprócz zaczerwienienia i obrzęku, procedura ta może również spowodować tymczasową utratę pigmentacji.

Większość osób doświadcza minimalnych skutków ubocznych, ale u niektórych osób może wystąpić skrajne zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Jest to normalne i powinno ustąpić w ciągu godziny. Jest to podobne do tego, co dzieje się po zabiegu depilacji woskiem. Chociaż podrażnienie to jest zazwyczaj łagodne i tymczasowe, może być bolesne. W ciężkich przypadkach konieczne może być zastosowanie okładów z lodu, aby zmniejszyć obrzęk lub dyskomfort.

Pomimo korzyści płynących z depilacji laserowej, wiele osób doświadcza bólu podczas zabiegu. Jednak ból, który jest związany z zabiegiem, zmniejsza się poprzez powtarzane zabiegi. Ponadto, zabieg może spowodować zaczerwienienie i obrzęk skóry przez 15 do 30 minut. Może to spowodować powstanie pęcherzy, a nawet trwałych blizn. Zabieg może być niebezpieczny dla skóry wrażliwej, dlatego ważne jest, aby przed poddaniem się depilacji laserowej zasięgnąć porady lekarza.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po zabiegu laserem diodowym zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju zabiegu laserowego. Większość pacjentów może powrócić do swoich normalnych zajęć zaraz po zabiegu, ale może upłynąć do tygodnia, zanim efekt zniknie. Następnie pacjent będzie monitorowany w celu ustalenia, czy nadal występują jakiekolwiek problemy.

Czas rekonwalescencji po zabiegu laserem diodowym jest różny, w zależności od ciężkości zabiegu i ilości zaburzeń skóry. Zazwyczaj pacjent odczuwa obrzęk przez okres do jednego dnia, który ustępuje w miarę gojenia się skóry. Zabieg może być zaplanowany w serii sesji, jeśli konieczne jest wykonanie wielu zabiegów. Jednakże lekarz najpierw oceni stan skóry pacjenta i zapozna się z jego historią medyczną, zanim określi czas trwania i intensywność zabiegu.

Zabieg może być wykonywany na każdym obszarze skóry, w tym na ustach. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Nie wymaga nacięć i nie wymaga użycia szwów. Ogólnie rzecz biorąc, czas rekonwalescencji wynosi od dwóch do trzech tygodni. Zabieg może pozostawić minimalną bliznę.

Niebieski laser diodowy może być również stosowany do leczenia włókniaków na dolnej wardze. Zabieg wykorzystuje niską moc jednego Wata i jest bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu. U jednego pacjenta czas gojenia wyniósł jeden tydzień. Pacjent zgłaszał brak bólu i dyskomfortu po zabiegu. Badanie histologiczne wykazało rozległą włóknistą tkankę łączną ze skąpymi obszarami karbonizacji.

Po zabiegu pacjenci powinni stosować filtry przeciwsłoneczne. Pomoże to zapobiec powstaniu jakichkolwiek oparzeń słonecznych. Podczas gdy obszar poddany zabiegowi może być lekko zaczerwieniony, nie jest to uważane za poważny efekt uboczny i jest zazwyczaj tymczasowe. Osoby o ciemniejszej skórze są bardziej narażone na wystąpienie pęcherzy po zabiegu.

Przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem. Lekarz zaleci odpowiedni wiek do przeprowadzenia depilacji laserowej. Lasery stosowane w tej procedurze celują w melaninę w mieszkach włosowych, zakłócając wzrost i regenerację włosów.

Powrót do zdrowia po depilacji laserem diodowym

Laser diodowy jest jednym z najpopularniejszych zabiegów depilacji laserowej. Jego szeroka długość fali i wysoka częstotliwość powtarzania sprawiają, że jest dobrym wyborem dla wielu rodzajów skóry, w tym dla skóry ciemniejszej. Jest jednak mniej skuteczny w przypadku jaśniejszych włosów i może prowadzić do powstawania blizn. Ma również bardzo wąski margines bezpieczeństwa, więc istnieje ryzyko oparzeń i opalenizny na leczonym obszarze. Ponadto zabieg z użyciem lasera diodowego może być niebezpieczny, jeśli jest wykonywany przez niedoświadczonego specjalistę.

Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju wykonanego zabiegu. Depilacja laserem diodowym działa najlepiej na włosy, które są ciemne lub mają melaninę. Ciemniejsze włosy są bardziej podatne na ten zabieg laserowy, ponieważ zawarta w nich melanina odciąga promieniowanie od skóry. Ponadto, laser działa najlepiej zarówno na ciemnej jak i jasnej skórze, ponieważ lasery diodowe celują w konkretne komórki pigmentowe we włosach.

Zabiegi mogą trwać zaledwie 10 minut na obszar, ale nadal najlepiej jest wykonać serię zabiegów, aby uzyskać trwałe rezultaty. Większość zabiegów z użyciem lasera diodowego wymaga od czterech do sześciu sesji, z odstępami około sześciu do dziesięciu tygodni pomiędzy sesjami. Pozwoli to zmniejszyć ilość włosów o 70-90%.

Po zabiegu należy spodziewać się łagodnego zaczerwienienia i obrzęku, które utrzymają się przez kilka dni. Zastosuj krem nawilżający lub filtr przeciwsłoneczny, aby zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Możesz wznowić codzienne czynności, w tym treningi i pływanie, ale nadal zaleca się noszenie filtra przeciwsłonecznego po zabiegu laserowym.

Powinni Państwo również nosić ochronne okulary. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia oczu i sprawi, że będziesz czuć się bardziej komfortowo. Niektórzy lekarze stosują również schłodzone powietrze wraz z laserem, aby zminimalizować uszkodzenia warstwy naskórka. Znieczulenie miejscowe jest również opcjonalne. Należy jednak spodziewać się rumienia, który jest obrzękiem skóry wokół mieszka włosowego. Może to przypominać dużą gęsią skórkę.

Efekty uboczne lasera Fraxel

Pacjenci doświadczający efektów ubocznych po zabiegu laserem Fraxel powinni być świadomi swoich możliwości i być przygotowani do radzenia sobie z potencjalnymi efektami ubocznymi. Zabieg laserowy może powodować tymczasowe zaczerwienienie, brązowienie, suchość i obrzęk. Podgrzewa on kolumny skóry bez jej perforacji, dlatego może dawać różne wyniki. Niektórzy pacjenci odczuwają obrzęk i zaczerwienienie po zabiegu, podczas gdy u innych efekty uboczne są minimalne lub nie występują wcale.

Zabieg laserem Fraxel może być stosowany do leczenia blizn przerostowych spowodowanych zabiegami chirurgicznymi, urazami lub trądzikiem. Wykazano, że znacząco zmniejsza widoczność blizn i poprawia ich wygląd. W niedawnym badaniu stwierdzono, że laser znacząco poprawia blizny przerostowe i keloidowe. Jest bezpieczny, skuteczny i mało inwazyjny.

Pacjenci o jasnej skórze powinni być przygotowani na pewne efekty uboczne. Jasna skóra jest naturalnie wrażliwa na światło, co może być pogorszone przez niektóre leki. Ryzyko infekcji jest również zwiększone w przypadku zabiegu laserowego, ale można je zminimalizować dzięki odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Licencjonowany technik medyczny może spersonalizować leczenie dla pacjenta. Ten profesjonalista musi być świadomy wszelkich leków, które pacjent przyjmuje. Pacjenci powinni odstawić wszelkie leki światłoczułe przed zabiegiem.

Podczas gdy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest stosunkowo niewielkie, częstotliwość ich występowania jest większa. U niewielkiego odsetka pacjentów występują ciężkie efekty uboczne, takie jak ogniska wirusa herpes simplex, ale u większości nie trwają one długo. Działania niepożądane po zabiegu laserem Fraxel po zabiegu laserem diade są przejściowe i nie są trwałe.

Niektóre leki nie powinny być przyjmowane w dniu zabiegu laserem Fraxel. Należą do nich doustne środki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki oraz leki przeciwzapalne. Należy również unikać niektórych środków ziołowych. O wszelkich lekach, które mogą wchodzić w interakcje z zabiegiem laserowym, powinien wiedzieć pracownik medyczny.

Podobne tematy