Jak zmniejszyć ból migdałków językowych

Jeśli doświadczasz powtarzających się ataków anginy, możesz zastanawiać się, jak zmniejszyć ból migdałka językowego. Jest to niewygodny stan, który może znacząco wpłynąć na jakość życia. Na szczęście można ją leczyć i nie trzeba poddawać się operacji tonsillektomii. Twój lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do laryngologa, który pomoże Ci ustalić źródło dyskomfortu i pozwoli Ci na spokojne myślenie.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z akademiamedycynyestetycznej.com.pl

Diagnoza

Jeśli odczuwasz ból migdałków językowych, najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest konsultacja z lekarzem. Zapalenie to wywołane jest przez różne organizmy sprawcze, w tym bakterie i wirusy. Może ono dotknąć każdego, od noworodków po osoby dorosłe. Zapalenie migdałków może być leczone domowymi sposobami, takimi jak płukanie gardła słoną wodą i odpoczynek w dotkniętym miejscu, lub może być usunięte chirurgicznie. Jeśli dolegliwości nie ustępują, lekarz pierwszego kontaktu może zalecić chirurgiczne usunięcie migdałków.

Chociaż przerost migdałka językowego jest zwykle bezobjawowy, przewlekłe zapalenie migdałków może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego lub zagrażającej życiu niedrożności. Aby ocenić stan migdałków językowych, konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania głowy i szyi. Badanie to może obejmować zastosowanie giętkiej fiberoskopii nosowo-gardłowej, laryngoskopii pośredniej lub Whittet HB.

Migdałki językowe są zgrupowane w pierścieniu wzdłuż podstawy języka. Są one częścią pierścienia Waldeyera, do którego należą również migdałki gardłowe. Te struktury przypominające pierścienie funkcjonują jako pierwsza linia obrony organizmu przed chorobami. Są one również częścią układu limfatycznego, który pomaga wypłukiwać toksyny.

Przerost migdałka językowego jest poważnym problemem, komplikującym intubację, wentylację i znieczulenie. Szczególnie u małych dzieci obecność dużych migdałków może powodować trudności w karmieniu i spaniu. Lekarz oceni historię medyczną dziecka i zapyta o wszelkie inne objawy, które mogą być związane z bólem. Zbada również okolicę i sprawdzi, czy nie ma obrzęku i infekcji.

Ponadto, ból migdałków językowych może być również objawem raka gardła. Chociaż rak migdałka językowego jest rzadki, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczasz dyskomfortu. Najczęstsze objawy to uporczywy ból gardła i asymetryczne migdałki. W późniejszych etapach, może być również powiększone węzły chłonne i ból ucha.

Leczenie

Migdałki są ważną częścią systemu obronnego organizmu, a posiadanie zdrowego zestawu migdałków językowych pomoże Ci w walce z infekcjami. Jednakże, jeśli migdałki są powiększone lub zapalne, mogą powodować przewlekły ból i dyskomfort. Stan ten można leczyć kilkoma metodami. Należą do nich domowe sposoby leczenia, takie jak garnirowanie solą, odpoczynek i antybiotyki. Jeśli jednak migdałki są tak duże i powodują ból, być może będziesz chciał poszukać profesjonalnej pomocy.

Twój lekarz będzie chciał najpierw uzyskać wywiad na temat Twojego stanu zdrowia i przeprowadzić badanie fizyczne. Lekarz może również chcieć sprawdzić, czy masz inne objawy. Niektóre rodzaje powiększonych migdałków mogą przeszkadzać w oddychaniu, dlatego ważne jest, aby je sprawdzić. Lekarz będzie również użyć depresora języka, aby spojrzeć na migdałki. Pomocne może być również wykonanie szybkiego testu na obecność paciorkowców. Polega on na przetarciu sterylnego gazika wzdłuż migdałków, aby stwierdzić, czy są one zakażone bakteriami Streptococcus grupy A.

U niektórych osób występuje przerost migdałka językowego, który jest stanem obrzęku. Choć stan ten jest zazwyczaj bezobjawowy, może powodować kłopoty z przełykaniem, kaszel i zmianę głosu. Jest on również związany z pewnymi warunkami, takimi jak obturacyjny bezdech senny i podwyższony wskaźnik masy ciała. Jeśli zauważysz obrzęk lub biały nalot na migdałkach, może to być oznaką infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jeśli stan ten utrzymuje się, może prowadzić do przewlekłego zapalenia migdałków.

W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. Po zabiegu może wystąpić krwawienie w okolicy, choć zwykle jest ono niewielkie. Obrzęk i ból można zmniejszyć, wkładając do ust wiórki lodu. Pomocne mogą być również leki z grupy NLPZ, ale nie należy czekać, aż ból stanie się nie do zniesienia przed ich zażyciem. Twój lekarz przepisze Ci odpowiedni lek. W przeciwnym razie możesz zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen lub Tylenol, aby złagodzić ból.

Objawy

Migdałki językowe odgrywają ważną rolę w ochronie organizmu przed infekcjami. Jednak przewlekłe infekcje mogą sprawić, że te migdałki puchną i powodują ból. Usunięcie ich może pomóc w poprawie jakości życia danej osoby. Lekarz laryngolog może pomóc danej osobie określić, czy migdałki są źródłem jej dyskomfortu i pomóc jej podjąć decyzję o ich usunięciu.

Typowe objawy to ból gardła, obrzęk migdałków podniebiennych i uczucie globus. Pacjent może również doświadczyć dysfagii lub trudności w połykaniu. Stan ten może również powodować ból i wysoką gorączkę. Badanie światłowodowe lub lusterko krtani może być użyte do potwierdzenia diagnozy. Gardło może wydawać się normalne, ale przednia część szyi może być tkliwa w pobliżu kości gnykowej.

Tonsils są częścią systemu odpornościowego organizmu i funkcjonują jako gruczoły filtrujące dla wirusów i bakterii. Oprócz zatrzymywania zarazków, produkują również białe krwinki, które mogą zwalczać infekcje. Mogą one jednak ulec zakażeniu lub powiększeniu, co prowadzi do objawów takich jak ból gardła i ból. Istnieją dwa rodzaje migdałków – migdałki podniebienne i migdałki językowe.

Objawy bólu migdałka językowego różnią się znacznie w zależności od rodzaju infekcji. Zakażenie migdałka może mieć charakter ostry lub przewlekły. Wywołują ją różne bakterie. Zakażony migdałek może powodować ból, śluz, ślinotok, halitozę, limfadenopatię szyjną. Zakażenie może również prowadzić do powstania ropnia okołomigdałkowego.

Istnieją dwa główne rodzaje zakażeń migdałków: bakteryjne i wirusowe. Większość zakażeń migdałków jest wirusowa, a większość przypadków wywołuje paciorkowiec grupy A (angina). Stan zwany przerostem migdałków jest kolejną częstą przyczyną bólu migdałków podniebiennych. Ma to miejsce, gdy migdałki stają się powiększone, zwłaszcza u dzieci. W wielu przypadkach, powiększone migdałki nie powodują żadnych problemów.

Przyczyny

Ból migdałka językowego może być spowodowany przez wiele różnych warunków. Chociaż ten rodzaj zapalenia migdałków jest stosunkowo powszechny, jego objawy mogą być bardzo różne od innych rodzajów zapalenia migdałków. Aby poznać przyczynę bólu migdałka językowego, należy najpierw określić lokalizację migdałków. Ogólnie rzecz biorąc, migdałki znajdują się w podstawie języka, pomiędzy brodawkami kalicyjnymi. Na lokalizację migdałków ma również wpływ wielkość języka.

Gdy ulegną powiększeniu, migdałki językowe mogą powodować ból podczas przełykania. Mogą też przeszkadzać w połykaniu i powodować problemy z oddychaniem. Mogą dotykać nagłośni, co może utrudniać przełykanie i powodować bardzo wrażliwy odruch knebla. Aby rozwiązać problem bólu migdałka językowego, należy zgłosić się do lekarza w celu dokładnej oceny.

Jeśli masz obrzęknięty lub bolesny migdałek językowy, może to być oznaką choroby podstawowej. Stan ten jest często bezobjawowy, ale może powodować szereg innych objawów, takich jak trudności w przełykaniu, uporczywy kaszel i zmiana głosu. Inne przyczyny bólu migdałka językowego to alergia, przewlekłe infekcje i refluks żołądkowo-gardłowy.

W zależności od podstawowej przyczyny bólu, migdałki językowe mogą być usunięte chirurgicznie. Jednak zabieg ten może spowodować uszkodzenie nerwu językowego, który kontroluje ruch języka. Operacja może również prowadzić do opóźnionego okresu rekonwalescencji. Jeśli po tonsillektomii językowej odczuwasz duży ból i dyskomfort, najlepiej skonsultuj się z laryngologiem. Specjalista określi źródło Twojego bólu i pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Do najczęstszych przyczyn bólu migdałka językowego należą infekcja lub wirus. Infekcja może skutkować zaczerwienionym i obrzękniętym migdałkiem, na którego powierzchni mogą znajdować się niewielkie owrzodzenia. W ciężkich przypadkach, migdałki mogą puchnąć do punktu, w którym są pokryte ropą.

Chirurgia

Chirurgia w celu zmniejszenia bólu migdałka językowego może pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort związany z uderzonym migdałkiem. Procedura może zająć kilka sesji. Możesz oczekiwać trochę bólu i obrzęku po operacji. Chirurg może przepisać leki przeciwbólowe i antybiotyk, aby zapobiec infekcji. Należy wziąć przepisane leki przeciwbólowe i antybiotyki przed zabiegiem. Chirurg zaplanuje wizytę pooperacyjną na dwa do czterech tygodni po zabiegu, aby ocenić miejsce operacji i zapewnić normalne gojenie.

Podczas gdy migdałki pełnią ważną rolę w obronie organizmu przed infekcjami, przewlekłe zapalenie migdałków językowych może wpłynąć na jakość Twojego życia. Z tego powodu operacja zmniejszenia bólu migdałka językowego jest dostępna dla osób dorosłych. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do laryngologa, jeśli podejrzewasz, że migdałki językowe są przyczyną Twojego dyskomfortu. Lekarz laryngolog może również pomóc w podjęciu decyzji, czy operacja chirurgiczna pomoże w zwalczaniu objawów.

Chociaż istnieje wiele możliwych powikłań pooperacyjnych, ogólny wskaźnik sukcesu jest wysoki. W jednym z badań wykazano, że pooperacyjny AHI zmniejszył się o 8,9 zdarzeń na godzinę, a minimalne nasycenie tlenem wzrosło o 6,0%. Ogólny wskaźnik powodzenia był wysoki, co wskazuje, że procedura ta może być skuteczną opcją dla pacjentów z przetrwałym OSA.

Przerost migdałka językowego jest często przyczyną OSA, stanu, w którym migdałki blokują drogi oddechowe. Migdałek językowy może poprawić wskaźnik AHI i minimalne nasycenie tlenem u pacjenta. Jednakże, rezydualne OSA jest powszechne po tonsillektomii językowej. Należy uważnie monitorować ryzyko i powikłania zabiegu.

Podobne tematy