Gdzie na ciele można wykonać drenaż limfatyczny?

Istnieje kilka miejsc na ciele, w których można wykonać drenaż limfatyczny. Są to: grupa biodrowa zewnętrzna, ujście klatki piersiowej oraz węzły chłonne pachwinowe. Jeśli chcesz wykonać pełny masaż drenażu limfatycznego twarzy, powinieneś poświęcić dwadzieścia do trzydziestu minut. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, możesz skupić się na szyi przez dwie do pięciu minut.

Węzły chłonne pachwinowe

Węzły chłonne pachwinowe znajdują się w pachwinie i dzielą się na węzły powierzchowne i głębokie – te słowa pochodzą z serwisu beneutral.pl. Węzły powierzchowne drenują kanał odbytu i skórę poniżej pępka, natomiast węzły głębokie drenują kończynę dolną i mosznę. Drenaż limfatyczny węzłów chłonnych pachwinowych filtruje płyny limfatyczne w celu usunięcia szkodliwych cząstek. Limfadenopatia okolicy pachwinowej może być objawem chorób przenoszonych drogą płciową, w tym kiły, chancroidu i lymphogranuloma venereum.

Drenaż limfatyczny może być stosowany w celu zmniejszenia obrzęku spowodowanego obrzękiem limfatycznym. Osoby z fibromialgią również mogą odnieść korzyści z drenażu limfatycznego. Mogą one odczuwać mniejszy ból i sztywność, a nawet zauważyć wyraźną poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Procedura obejmuje wykonanie trzech małych nacięć w dolnej części nogi i usunięcie dotkniętych węzłów chłonnych. Metoda ta jest mało inwazyjna i zmniejsza ryzyko infekcji i powikłań pooperacyjnych. Wykonanie zabiegu trwa zazwyczaj około 1,5 godziny. Chociaż drenaż limfatyczny nie jest lekarstwem na limfadenopatię pachwinową, może pomóc w zmniejszeniu objawów związanych z obrzękiem limfatycznym.

Usunięcie węzłów chłonnych z okolicy pachwinowej jest czasem konieczne u pacjentów z nowotworem. Są one trudne do wyczucia, ale lekarze mogą je usunąć i zbadać pod mikroskopem. Procedura ta nazywana jest biopsją węzła chłonnego wartowniczego.

Ujścia piersiowe

Ujścia piersiowe służące do drenażu limfatycznego to szereg otworów w klatce piersiowej, które umożliwiają odpływ płynu limfatycznego. Otwory te są zwykle zlokalizowane w klatce piersiowej i na twarzy, ale mogą być również obecne w dłoni lub ramieniu. W rzadkich przypadkach mogą być zlokalizowane w okolicy potylicy lub szyi. Pacjenci, którzy mają to schorzenie, często skarżą się na ból w dłoni lub ramieniu, a także zmęczenie i zmianę temperatury skóry. W ciężkich przypadkach słaby drenaż limfatyczny może doprowadzić do zgorzeli.

Tylno-boczna ściana klatki piersiowej rozciąga się nadobojczykowo od kręgu T1 do kręgu T12. W ścianie tej znajdują się liczne węzły chłonne międzyżebrowe, które drenują klatkę piersiową. Węzły te położone są wzdłuż połączenia kostno-kręgowego, które rozciąga się w poprzek kręgów piersiowych. Zewnętrzne naczynia limfatyczne z czterech do siedmiu przestrzeni międzyżebrowych zbiegają się i wprowadzają do przewodu piersiowego, który znajduje się w proksymalnej części ściany klatki piersiowej. Podobnie do przewodu piersiowego odprowadzają chłonki eferentne lewej i prawej przestrzeni międzyżebrowej.

Przewód piersiowy jest największym przewodem limfatycznym w organizmie człowieka. Biegnie na długości około 45 cm i ma średnicę od dwóch do pięciu milimetrów. Odprowadza płyn limfatyczny z klatki piersiowej do żyły szyjnej i żyły podobojczykowej. Położona jest w klatce piersiowej i przeponie, związana jest z jamą piersiową i śródpiersiem.

Grupa biodrowa zewnętrzna węzłów chłonnych

Grupa biodrowa zewnętrzna węzłów chłonnych znajduje się po przedniej stronie miednicy i odprowadza chłonkę z pachwiny do kończyny dolnej. Odprowadza również limfę z okolicy pachwinowej. Węzły chłonne pachwinowe znajdują się po tylnej stronie miednicy.

Wzgórek węzła chłonnego to wklęsła część węzła chłonnego, w której znajdują się tętnice i żyły oraz nerwy. W tej części znajdują się również naczynia aferentne, które przewodzą limfę do węzłów chłonnych. Naczynia dośrodkowe są w liczbie czterech do pięciu i otwierają się na wypukłej powierzchni węzła chłonnego.

Węzły chłonne biodrowe wspólne podążają za przebiegiem tętnicy biodrowej wspólnej. Drenują się do tętnicy biodrowej wspólnej. Wyróżnia się trzy podgrupy tych węzłów chłonnych. Grupa przyśrodkowa znajduje się przyśrodkowo do tętnicy biodrowej zewnętrznej, a grupa środkowa znajduje się pomiędzy tętnicą i żyłą biodrową zewnętrzną.

Guzy szyi, trójkąta lub okolicy obturatorskiej zwykle obejmują te węzły. Guzy mogą również rozprzestrzeniać się w górę do LN biodrowych lub okolicy paraaortalnej. Guzy w tych obszarach często mają wyższe stopnie T niż te w innych lokalizacjach.

Rozprzestrzenianie się limfatyczne guzów zarodkowych w jądrze następuje wzdłuż kanałów limfatycznych. Te węzły chłonne znajdują się w prawej i lewej półkuli jądra. Lewostronny pierwotny guz jądra zwykle daje przerzuty do lewych węzłów chłonnych biodrowych i przedaortalnych.

Podobne tematy