Drenaż limfatyczny jamy brzusznej – krok po kroku

Drenaż limfatyczny to ważny proces, który pomaga organizmowi pozbyć się płynu. Limfa jest płynem pochodzącym z krwi, który jest skąpany przez komórki i jest wypompowywany przez naczynia efferentne (wychodzące). Ból, napięcie i obrzęk to częste objawy tego procesu. Masaż szwedzki pomaga poprawić przepływ tego płynu.

Aktywowane limfocyty opuszczają węzeł przez naczynia efferentne (wyjściowe)

Węzeł chłonny jest zbiorem komórek limfatycznych i związanych z nimi makrofagów. Komórki te pochłaniają obce cząstki w limfie i przedstawiają je limfocytom T do zniszczenia. Płyn limfatyczny przechodzi następnie przez naczynia limfatyczne do serca. Aktywowane limfocyty opuszczają węzeł przez efferentne naczynia limfatyczne.

Węzeł chłonny znajduje się w okolicy brzuszno-miednicznej i składa się z różnych grup węzłów chłonnych związanych z różnymi trzewiami. Naczynia efferentne są nieregularne i cienkościenne i doprowadzają limfę do węzła. Limfocyty dostają się do nich przez ich wyściółkę high-endotelium. Węzły te bezpośrednio przylegają do głównych struktur naczyniowych w okolicy wnękowej.

Naczynia limfatyczne zawierają tysiące węzłów chłonnych zlokalizowanych w całym organizmie. Szczególnie obficie występują one w obrębie szyi, pach i brzucha. Każdy węzeł chłonny ma długość około 2,5 cm i jest połączony z jednej strony z kilkoma dośrodkowymi naczyniami limfatycznymi. Na jednym końcu mają również zastawki, które oddzielają limfę od krwi.

Śródpiersie i kora węzła chłonnego zawierają limfocyty. W medulli znajdują się zwarte populacje limfocytów, otoczone bladymi kanałami limfatycznymi. Zatoki przyśrodkowe zawierają mniej limfocytów. Naczynia limfatyczne efferentne wchodzą i wychodzą z węzła we wzgórzu.

Aktywowane limfocyty opuszczają węzły przez naczynia eferentne okolicy brzusznej. Węzły mają zewnętrzną otoczkę, która składa się z trabekuli. W śledzionie znajdują się dwa rodzaje limfocytów: limfocyty B i limfocyty T. Limfocyty B wykrywają infekcje i produkują przeciwciała.

Śledziona jest kolejnym głównym narządem limfoidalnym, położonym w jamie brzusznej za żołądkiem. Podobnie jak węzły chłonne, śledziona filtruje krew i doprowadza ją do kontaktu z limfocytami. Śledziona składa się z dwóch rodzajów komórek: miazgi czerwonej, zawierającej makrofagi, które pochłaniają bakterie i stare komórki krwi, oraz miazgi białej, zawierającej duże ilości limfocytów. W śledzionie znajdują się również fagocyty zmiatające, które pochłaniają patogeny znajdujące się we krwi.

Węzeł chłonny jest miejscem wyjścia dojrzałych limfocytów B i T z pierwotnego narządu limfoidalnego. Po osiągnięciu dojrzałości komórki te są transportowane przez krwiobieg do wtórnych narządów limfoidalnych. Ponadto są one aktywowane w momencie kontaktu z antygenem, takim jak czynnik zakaźny lub cząstki stałe.

Płyn śródmiąższowy pochodzący z krwi kąpie komórki

Układ limfatyczny transportuje płyn tkankowy z łożyska kapilarnego i dostarcza komórkom składniki odżywcze i tlen. Odprowadza również produkty odpadowe z powrotem do krwiobiegu. Płyn śródmiąższowy jest przejrzystym, bezbarwnym płynem. Można go zobaczyć i poczuć, gdy węzły chłonne są obrzęknięte.

Ponadto komórki w organizmie otrzymują płyn śródmiąższowy, który składa się z mieszaniny krwi i osocza. Składa się on w około 60 procentach z wody. Przeciętny dorosły mężczyzna zawiera około 25 litrów tego płynu. Płyn śródmiąższowy zawiera również produkty odpadowe z procesów metabolicznych organizmu, takie jak azot. Nadmiar płynu może jednak spowodować zniszczenie tkanek i ewentualną śmierć.

Układ limfatyczny zbudowany jest ze skomplikowanej sieci przewodów. W przewodach tych znajdują się różne składniki, w tym osocze krwi i białka, które są przenoszone do narządów. Układ limfatyczny umożliwia powrót płynów do krwi i zapobiega obrzękom. Pomaga również utrzymać prawidłowe ciśnienie i objętość krwi.

Wcześniej lekarze uważali, że drenaż limfatyczny jest procesem pasywnym, zależnym od ruchów fizycznych. Teraz wiemy, że płyn przemieszcza się przez naczynia limfatyczne poprzez podniesienie ciśnienia wewnątrz naczyń. Ciśnienie to powoduje, że limfa przemieszcza się w górę podczas podróży przez ciało. W tym ruchu pośredniczą wewnętrzne zastawki, które zapewniają, że limfa przemieszcza się w kierunku postępowym ku górze.

Gdy układ limfatyczny jest upośledzony, złogi tłuszczu mogą stać się oporne na utratę wagi. Opór ten może być spowodowany zmianami w płynie śródmiąższowym. Dodatkowo, zmniejszony drenaż limfatyczny może zmienić zdolność organizmu do rozbijania złogów tłuszczu.

Przepływ limfy przez układ limfatyczny jest zorganizowany w trzy główne kanały. Przewód piersiowy zaczyna się w pobliżu dolnej części kręgosłupa i odprowadza limfę z górnej części brzucha i miednicy. Lewy przewód limfatyczny opróżnia się do przewodu piersiowego. Prawy przewód limfatyczny opróżnia resztę ciała.

Ból, napięcie i obrzęk są częstymi objawami

Masaż z drenażem limfatycznym jest techniką stosowaną w celu złagodzenia bólu spowodowanego obrzękiem rąk i nóg. Masaż wykorzystuje lekki nacisk w ruchu głaszczącym, aby stymulować naczynia limfatyczne i pomóc w przemieszczaniu płynu z obrzękniętych obszarów. Ćwiczenia to kolejny sposób na stymulację układu limfatycznego. Niektóre choroby i uszkodzone węzły chłonne mogą powodować obrzęk, który jest również znany jako obrzęk limfatyczny. Stan ten najczęściej dotyka nóg i ramion.

Obrzęk limfatyczny może wystąpić z powodu przewlekłych schorzeń, takich jak przewlekłe zapalenie zatok, problemy z gardłem i częste przeziębienia. Może również wynikać z leczenia nowotworów, które blokuje układ limfatyczny. Wczesna diagnoza i aktywna opieka mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z tym stanem.

Ból, napięcie i obrzęk są powszechnymi objawami nieodpowiedniego drenażu limfatycznego. Układ limfatyczny jest integralną częścią układu krążenia i układu odpornościowego. Usuwa on toksyny z organizmu poprzez pompowanie płynu w górę, z dala od siły ciężkości. Jednak system ten może się zatkać lub nawet całkowicie zablokować z powodu nadmiaru toksyn w organizmie. Osoba z zablokowaną limfą jest bardziej podatna na infekcje, a także może rozwinąć ciężkie złogi tłuszczu i tkanki bliznowatej.

Zablokowany układ limfatyczny jest pożywką dla bakterii i zarazków. Oznacza to, że nawet niewielki uraz może doprowadzić do poważnej infekcji. Nieleczony cellulitis może rozprzestrzenić się do krwiobiegu, wywołując sepsę – infekcję zagrażającą życiu, która wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Wtórny obrzęk limfatyczny jest powszechny u pacjentów z nowotworem w okolicy piersi, pachwiny lub prącia. Może być również spowodowany przez guz lub operację, która uszkadza węzły chłonne. Jeśli podejrzewasz, że masz obrzęk limfatyczny, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu na badanie. Lekarz rodzinny może zalecić specjalistyczne centrum leczenia, które pomoże złagodzić objawy.

Manualny drenaż limfatyczny to kolejna opcja leczenia. Manualny drenaż limfatyczny polega na masowaniu zatłoczonego tułowia i rozprowadzaniu płynu przez skórę i podskórne kolaterale. Celem zabiegu jest otwarcie pozostałych funkcjonujących kolektorów limfatycznych i przyspieszenie przemieszczania się płynu limfatycznego.

Masaż szwedzki poprawia przepływ płynu limfatycznego

Terapia masażem szwedzkim przynosi wiele korzyści, w tym poprawę ciśnienia krwi i przepływu płynu limfatycznego w jamie brzusznej. Masaż stymuluje przywspółczulny układ nerwowy, który obniża tętno i ciśnienie krwi. Relaks, który wywołuje Swedish Massage Therapy może pomóc w zmniejszeniu objawów nadciśnienia. Technika masażu szwedzkiego poprawia przepływ płynu limfatycznego poprzez zmniejszenie ekspresji markerów zapalnych (VCAM-1) i zwiększenie ekspresji ICAM-1.

Masaż poprawia również krążenie. Zwiększone krążenie zwiększa przepływ krwi. Wspomaga to przepływ płynu limfatycznego, co z kolei zmniejsza ból i stan zapalny. Zwiększone krążenie pomaga również skuteczniej usuwać odpady metaboliczne. W rezultacie, mięśnie stają się silniejsze i zdrowsze. Ta korzyść może również pomóc w objawach po kontuzji.

Rozważając, jaką technikę masażu zastosować, należy upewnić się, że jest ona odpowiednia dla Ciebie. Masażyści powinni unikać miejsc, które są zainfekowane, spuchnięte lub pokryte bliznami nowotworowymi. Ważne jest również, aby unikać obszarów, które są dotknięte przez leki lub chemioterapię. Dodatkowo, masaż nie powinien powodować bólu ani zaczerwienienia skóry. I najlepiej unikać masaży z użyciem balsamów lub olejków.

Masaż szwedzki może pomóc Ci uwolnić napięcie mięśni. Ten rodzaj masażu może również złagodzić stres i niepokój. Masaż jest szczególnie skuteczny, jeśli cierpisz na ból szyi. Długie sesje mogą pomóc zmaksymalizować korzyści płynące z masażu. Niektórzy ludzie nawet znaleźć to pomocne dla osób z fibromialgią. Jednak badania otaczające ten rodzaj terapii masażu są sprzeczne.

Istnieją pewne wstępne dowody na to, że masaż szwedzki może pomóc złagodzić objawy depresji. Badania wykazują, że masaż może również pomóc w poprawie krążenia krwi w całym organizmie. Stwierdzono również, że obniża on ciśnienie krwi. Może być korzystny dla osób cierpiących na zaburzenia snu, takie jak bezsenność, lęk czy depresja.

Masaż szwedzki ma wiele korzyści, w tym poprawia przepływ płynu limfatycznego. Masaż szwedzki jest delikatny i pomaga się zrelaksować. Zmniejsza również napięcie mięśni. Masaż szwedzki może również pomóc ci szybciej wyleczyć się z kontuzji.

Podobne tematy