Brodawki językowe – jak leczyć

Istnieje kilka możliwości leczenia brodawek migdałka językowego. Najskuteczniejszą z nich jest chirurgiczne usunięcie dotkniętego obszaru. Jeśli ten sposób leczenia jest nieskuteczny, inną opcją jest wypróbowanie krioterapii, w której płyn jest wstrzykiwany do brodawki w celu jej zamrożenia.

Objawy

Brodawki na języku mogą być dość dokuczliwe i drażniące, ale nie stanowią zagrożenia dla życia. Zazwyczaj znikają same bez pomocy medycznej, choć mogą zająć lata, aby odejść. Na szczęście istnieje kilka dostępnych zabiegów, które pomogą Ci pozbyć się brodawek. Na początek możesz sprawdzić, czy są one widoczne, oglądając dach ust, podstawę języka oraz podniebienie i wargi.

Jeśli znajdziesz na języku grudki, które wyglądają jak brodawki, prawie zawsze są one związane z infekcją HPV. Najlepszym sposobem na ustalenie, czy masz brodawki migdałka językowego, jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Możesz również sprawdzić, czy nie występują, często odwiedzając swojego dentystę lub lekarza.

Innym objawem, którego powinieneś szukać, jest ból gardła. Oprócz tego, że wrzody są bolesne, mogą również powodować pojawienie się guzka w okolicy szyi. Dodatkowo, możesz doświadczyć drętwienia lub mrowienia języka. Niektóre osoby mogą również doświadczyć bólu ucha, jeśli masz HPV. Jednak nie wszyscy pacjenci z HPV rozwijają te objawy.

Przyczyny

Brodawki migdałka językowego są spowodowane przez wirusa HPV, który może wywołać ognisko brodawki. Brodawki będą zazwyczaj małe, ale mogą rosnąć duże i poza jamą ustną. W niektórych przypadkach pojawią się na języku, wargach lub podniebieniu.

Chociaż brodawki te są zazwyczaj nieszkodliwe, mogą prowadzić do raka. Ten rodzaj raka jest jednak bardzo rzadki. W rzeczywistości nawet 90% przypadków HPV nie prowadzi do raka. Jednak zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować. Dlatego też, jeśli zauważysz brodawki na języku, powinieneś od razu skonsultować się z lekarzem.

HPV jest główną przyczyną powstawania brodawek. Szczepy HPV 2, 6 i 11 są odpowiedzialne za większość przypadków. Szczepy HPV 13 i 32 mogą również powodować brodawki.

Leczenie

Istnieje kilka metod leczenia brodawek migdałka językowego. Jedną z najczęstszych metod jest stosowanie krioterapii, która zamraża brodawkę, dzięki czemu odpada. Inna metoda polega na zastosowaniu zastrzyków interferonowych, które zwalczają infekcję od wewnątrz. Zastrzyki interferonu mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia. Niektórzy lekarze wolą również poczekać na infekcję, aby wyjaśnić przed leczeniem brodawki. Opcją może być również chirurgiczne usunięcie.

Chociaż brodawki na języku są stosunkowo nieszkodliwe, mogą powodować trudności w jedzeniu lub mówieniu. Najlepiej byłoby, gdyby dana osoba próbowała jeść po drugiej stronie jamy ustnej, aby zminimalizować prawdopodobieństwo ugryzienia brodawki. Ostatecznie, najlepsze leczenie brodawek migdałka językowego będzie zależeć od wielkości i rodzaju brodawki.

Verruca vulgaris, czyli brodawka zwykła, to choroba wywoływana przez wirusa HPV. Wirus ten może zakażać usta, wargi i inne powierzchnie śluzowe. Zazwyczaj dotyka dzieci, choć u dorosłych również mogą pojawić się zmiany. Zmiany zwykle rosną szybko i mogą pozostać na ciele przez lata.

Zapobieganie

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie jest znane lekarstwo na brodawki migdałka językowego, ale istnieją sposoby leczenia. Za te uporczywe zmiany w jamie ustnej odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. Jeśli uważasz, że zostałeś zarażony tym wirusem, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

CDC zaleca, aby osoby w wieku od 11 do 26 lat zaszczepiły się przeciwko HPV. Pomoże to zapobiec brodawkom i zmniejszy ryzyko wystąpienia raka. Najlepszym sposobem leczenia brodawek migdałka językowego jest zapobieganie. Zabiegi mogą obejmować stosowanie kwasu salicylowego, który niszczy brodawkę warstwa po warstwie. Należy jednak pamiętać, że lek ten nie powinien być stosowany na twarzy, ponieważ może uszkodzić skórę twarzy.

Otrzymanie szczepionki jest ważnym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się tych brodawek. Szczepionka chroni przed HPV typu 6, 11, 16 i 18 (oraz pięcioma innymi). Chociaż nie usunie ona istniejących brodawek, zapobiegnie nowym zakażeniom. CDC zaleca szczepionkę przeciwko HPV dla dzieci w wieku od 11 do 26 lat i dla dorosłych między 11 a 45 rokiem życia. Osoby z brodawkami na języku nie powinny uprawiać seksu oralnego, dopóki brodawki się nie zagoją. Ponadto ważne jest, aby nie dotykać ani nie dłubać przy brodawkach.

Podobne tematy