Informacja o adenotomii

Jeśli rozważasz przeprowadzenie operacji usunięcia migdałków, możesz zastanawiać się, czego spodziewać się w trakcie i po operacji. Możesz dowiedzieć się więcej o zabiegu adenotomii z tego artykułu. Omówiono w nim procedurę, ból związany z zabiegiem, czas rekonwalescencji i środki przeciwbólowe.

Chirurgia w celu usunięcia migdałków

Chirurgia w celu usunięcia migdałków jest opcją z wielu powodów. Jest to zwykle bezpieczne, z tylko niewielkim ryzykiem związanym z procedurą. Niektóre powikłania mogą obejmować krwawienie lub zakażenie w miejscu operacji, a znieczulenie stosowane w tej operacji może powodować problemy z oddychaniem lub reakcje alergiczne. Rodzice są zachęcani do powiadomienia lekarza o wszelkich alergiach lub warunkach medycznych przed zabiegiem. Adenoidektomia jest również opcją dla osób dorosłych, u których zdiagnozowano bezdech senny.

Okres rekonwalescencji po zabiegu jest różny, ale większość dzieci może wrócić do domu tego samego dnia. W ciągu pierwszych 24 godzin dziecko może spodziewać się rozstroju żołądka i może wymiotować. Po tym czasie gardło może boleć, ale większość dzieci jest w stanie normalnie jeść i pić. Tylenol(r) lub Motrin(r) dla dzieci może pomóc złagodzić ból gardła i szyi. Dzieci zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Główną korzyścią z operacji usunięcia migdałków jest poprawa oddychania i snu. Dzieci z powiększonymi migdałkami mogą chrapać, mieć trudności z oddychaniem przez nos, zatrzymywać oddech podczas snu i mieć trudności z koncentracją. Mogą również doświadczać powtarzających się infekcji ucha i zatok.

Usunięcie migdałków jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym przez laryngologa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i nie pozostawia widocznych blizn. Podczas zabiegu chirurg usunie migdałek przez usta. Operacja usunięcia migdałków nie powoduje całkowitego usunięcia migdałków, ale może je również całkowicie usunąć.

Operacja usunięcia migdałków jest czasami zalecana u pacjentów, u których występują przewlekłe infekcje gardła i dróg oddechowych. Przewlekłe zapalenie migdałka może powodować infekcje układu oddechowego i gardła oraz może prowadzić do zatłoczonego gardła. Ponadto, operacja może złagodzić problemy z oddychaniem. Procedura ta jest najlepiej nadaje się dla dzieci, które są dotknięte migdałków.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po adenotomii zależy od rodzaju wykonanej operacji i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pacjenci poddani operacji otwartej potrzebują zazwyczaj trzech do czterech tygodni. Pacjentom zaleca się stosowanie mdłej diety przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Przez kilka dni powinni unikać pikantnych potraw i napojów. Po pierwszych kilku dniach pacjenci mogą powrócić do regularnej diety.

Czas rekonwalescencji po appendektomii zależy od rodzaju wykonanego zabiegu i rodzaju zastosowanego znieczulenia. Operacja laparoskopowa jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym, natomiast otwarta appendektomia może wymagać noclegu. Pacjenci wracający do zdrowia po laparoskopowej appendektomii zazwyczaj zaczynają wracać do normalnych czynności kilka dni po zabiegu. Jednak całkowity powrót do zdrowia może trwać do czterech do sześciu tygodni. Pacjenci są zachęcani do ograniczenia stresujących czynności podczas rekonwalescencji po appendektomii.

Czas powrotu do zdrowia po zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego może być bardzo różny. Operacja laparoskopowa trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni, natomiast operacja otwarta od dwóch do czterech tygodni. Po zabiegu w nacięciu może pozostać niewielka rurka drenażowa, która pomaga usunąć płyny i ropę. Pacjenci mogą wrócić do pracy w ciągu kilku tygodni, ale czas rekonwalescencji może być dłuższy, jeśli wyrostek pękł.

Pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów, pić alkoholu, obsługiwać ciężkich maszyn ani podejmować ważnych decyzji do czasu zagojenia się nacięcia. Ograniczenie to trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni, ale jeśli wyrostek pękł przed operacją, może to potrwać do dwóch tygodni. Dzieci, które przeszły niepowikłaną appendektomię mogą zazwyczaj wrócić do szkoły dzień po zabiegu. Jeśli zastosowano szwy zewnętrzne, należy je usunąć tydzień po operacji. W niektórych operacjach stosuje się również szwy rozpuszczalne.

Środki przeciwbólowe

Łagodzenie bólu po adenotomii może być zarządzane za pomocą różnych leków, w tym leków narkotycznych, takich jak Lortab lub Norco. Niektórzy pacjenci stwierdzają, że nie wymagają żadnych dodatkowych wizyt kontrolnych. Jeśli jednak obawiasz się, że któryś z leków może mieć negatywny wpływ na proces gojenia, powinieneś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Podobne tematy