Ból podczas jedzenia przy powiększonym migdałku – co robić

Jeśli chodzi o łagodzenie bólu związanego z powiększonym migdałkiem, ważne jest, aby pić dużo ciepłych płynów. Płyny te, takie jak herbaty ziołowe, zawierają składniki, które pomagają ukoić migdałek i tworzą warstwę ochronną. Zimne pokarmy i napoje, takie jak smoothie, lody i mrożony jogurt, również łagodzą objawy. Unikaj twardych, drapiących pokarmów, ponieważ mogą one pogorszyć stan.

Kwaśne pokarmy

Kwaśne pokarmy są szkodliwe dla zdrowia gardła i mogą pogorszyć objawy powiększonych migdałków. Jeśli cierpisz na powiększone migdałki, lekarz zasugeruje unikanie kwaśnych pokarmów przez co najmniej kilka dni. Należy również unikać spożywania alkoholu i kofeiny oraz noszenia obcisłej odzieży. Należy również unikać spożywania wysokotłuszczowych posiłków, szczególnie późno w ciągu dnia. Zamiast tego należy starać się jeść wcześniej w ciągu dnia.

Chociaż zapalenie migdałków najczęściej występuje u dzieci, może dotyczyć również dorosłych. Jeśli cierpisz na cztery lub więcej epizodów zapalenia migdałków w ciągu roku, możesz rozważyć operację usunięcia migdałków. W przeciwnym razie, można użyć środków domowych, aby złagodzić objawy i pomóc migdałki leczyć. Ważne jest również, aby dużo odpoczywać, jeść miękkie jedzenie i unikać czynników drażniących.

Unikaj kwaśnych pokarmów i płynów. Mogą one podrażniać gardło i utrudniać przełykanie – cytat ten został zaczerpnięty ze strony salonurodyewa.pl. Podobnie należy unikać wysokotłuszczowych produktów mlecznych. Poza tym zwiększają one produkcję śluzu, co dodatkowo podrażni gardło. Jeśli nie możesz uniknąć jedzenia kwaśnych pokarmów, spróbuj unikać pikantnych potraw. Picie ciepłej wody może ukoić gardło i złagodzić ból.

Płyny

Istnieje wiele dostępnych środków zaradczych, które pomogą złagodzić ból związany z powiększonymi migdałkami. Wśród nich jest picie płynów, które są ciepłe lub schłodzone. Możesz również spróbować herbat ziołowych, aby złagodzić ból i dyskomfort. Niektóre herbaty zawierają składniki, które są skuteczne w łagodzeniu migdałków i tworzeniu warstwy ochronnej. Jeśli masz ból gardła, powinieneś unikać picia kwaśnych napojów lub pokarmów.

Innym sposobem leczenia powiększonych migdałków jest przyjmowanie czopków. Ten rodzaj środka przeciwbólowego jest często stosowany w przypadku kłucia i pieczenia w gardle. Najlepiej przyjmować go z ciepłymi płynami. Leki przyjmowane doustnie mogą nasilić ból.

Można również zażyć środek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku zaleca się konsultację z lekarzem. Lekarz może również przepisać płyny w celu złagodzenia bólu. Niektóre z tych płynów są produkowane specjalnie dla powiększonych migdałków.

Inne możliwości leczenia obejmują picie ciepłych płynów w celu złagodzenia dyskomfortu spowodowanego przez powiększone migdałki. Dla niektórych osób kojące są herbaty ziołowe. Mogą one pomóc poprzez tworzenie warstwy ochronnej nad błonami śluzowymi. Istnieją jednak tylko słabe dowody na ich skuteczność jako leczenia powiększonych migdałków. Możesz również spożywać zimne, miękkie pokarmy, aby złagodzić ból. Gumy do żucia zawierające miętę również mogą pomóc w ukojeniu gardła.

angina

Jeśli u Państwa dziecka wystąpiły objawy anginy, najlepiej natychmiast skontaktować się ze szkołą. Mogą oni powiadomić innych rodziców o objawach choroby. Dziecko powinno pozostać w domu, dopóki nie przyjmie leku z antybiotykiem przez co najmniej 12 godzin. Jeśli objawy nie ulegną poprawie po 12 godzinach, należy udać się do lekarza w celu dalszego leczenia.

Ta infekcja łatwo się rozprzestrzenia i może być przenoszona przez bliski kontakt, kichanie i kaszel. Leczenie jest wymagane w ciągu 10 dni. Chociaż angina jest częstą dolegliwością, należy pamiętać, że może być bardzo zaraźliwa i może powodować inne problemy, takie jak gorączka reumatyczna i problemy z nerkami.

Po zdiagnozowaniu anginy należy przyjmować antybiotyki, aby wyeliminować infekcję i zapobiec poważnym powikłaniom. W większości przypadków zostanie Ci przepisany kurs antybiotyków, który pomoże Ci uporać się z infekcją. Jeśli jednak jesteś uczulony na antybiotyki, powinieneś od razu powiedzieć o tym lekarzowi.

Objawy anginy podczas powiększonych migdałków mogą naśladować inne choroby, takie jak przeziębienie lub wirus. Jeśli Twoje dziecko nie będzie jadło swoich ulubionych potraw lub płacze podczas karmienia, są szanse, że ma anginę. Należy również zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak gorączka, ból głowy, ból brzucha i nudności. Niektóre dzieci mogą nie wykazywać żadnych z tych objawów, co jest kolejnym znakiem infekcji wirusowej. Ponadto, Twoje dziecko może rozwinąć szkarłatną wysypkę na skórze gardła. Będzie ono również czerwone i opuchnięte, a ropa może pokryć migdałek.

Rak

Migdałki to ważne organy, które współpracują z układem odpornościowym, aby filtrować zanieczyszczenia i niechciane organizmy z ust i nosa. Czasami z różnych powodów dochodzi do ich zapalenia. Zapalenia te zazwyczaj ustępują same, ale w niektórych przypadkach mogą być oznaką raka. Rak migdałków to rodzaj raka, który występuje w migdałkach podniebiennych.

Osoby, które mają raka w migdałkach, mogą doświadczać bólu podczas jedzenia lub niewyraźnej mowy. Mogą również zauważyć, że jeden lub oba migdałki są większe od pozostałych. Ponadto, nowotwór może powodować uporczywy ból gardła. Inne objawy obejmują powiększony węzeł chłonny w szyi. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś zostać zbadany przez specjalistę. Otolaryngolodzy to lekarze specjalizujący się w problemach nosa, jamy ustnej i gardła.

Chemioterapia i radioterapia mogą również powodować związany z rakiem ból jamy ustnej lub gardła. Zabiegi te mogą uszkodzić komórki wyściełające gardło. W rezultacie, komórki te nie mogą się naprawić, co powoduje stan zapalny i obrzęk. To z kolei może powodować infekcje.

Chirurgia

Chirurgia powiększonych migdałków jest wykonywana, gdy migdałki ulegają zapaleniu lub zakażeniu, powodując trudności w oddychaniu lub przewlekły ból gardła. Chirurgiczne usunięcie jest zwykle rozważane w przypadku przewlekłych infekcji spowodowanych przez bakterie. Jednak infekcje wirusowe mogą dotknąć każdego, nawet dorosłych. Jeśli te infekcje powtarzają się, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie opcji chirurgicznych.

Przed operacją należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Zapytaj o znieczulenie, które będzie stosowane. Niektórzy ludzie reagują na gazy i leki stosowane podczas zabiegu. Należy powiadomić lekarza, jeśli kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na któryś z przyjmowanych leków.

Operacja powiększenia migdałków jest zabiegiem ryzykownym. Wielu lekarzy zaleca, aby przed poddaniem się operacji poczekać, aż objawy u dziecka się poprawią. Okres ten będzie się różnił w zależności od nasilenia objawów u dziecka. Dzieci powinny również poddawać się regularnym badaniom kontrolnym u lekarza laryngologa, aby upewnić się, że ich stan nie ulegnie pogorszeniu.

Niektóre dzieci mają powiększone migdałki od urodzenia. Stan ten nazywany jest przerostem migdałków i może występować rodzinnie. Inne dzieci mogą mieć powiększone migdałki z powodu infekcji, takiej jak angina. Jeśli u dziecka występują objawy tych zaburzeń, lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie migdałków i migdałków.

Garnirowanie wodą z solą

Garnirowanie wodą z solą jest starożytnym domowym środkiem na ból i zapalenie gardła. Nie tylko zmniejsza ból i stan zapalny, ale również pomaga usunąć śluz i substancje drażniące, które mogą powodować ból gardła. Ponadto, gargling z solą wodną ma właściwości antybakteryjne, które utrzymują gardło w czystości. Może być również stosowana do łagodzenia bólu i dyskomfortu związanego z bólem jamy ustnej.

Garnirowanie słoną wodą może pomóc złagodzić ból gardła spowodowany zapaleniem migdałków. Niezależnie od tego, czy masz infekcję wirusową czy bakteryjną, stan ten może powodować ból podczas jedzenia. Garnirowanie słoną wodą może również pomóc złagodzić nieświeży oddech, ponieważ pomaga wypłukać bakterie z jamy ustnej.

Garnirowanie słoną wodą może być również pomocne w przypadku bólu gardła i alergii. Może również pomóc w ochronie dziąseł i zapobieganiu ubytkom. Jedno z badań wykazało, że codzienne płukanie ust słoną wodą zmniejszyło ilość szkodliwych bakterii w ustach i pomogło poprawić zdrowie dziąseł. Może również pomóc w leczeniu bólu i stanów zapalnych wywołanych przez owrzodzenia.

Chociaż płukanie ust słoną wodą jest świetnym domowym sposobem na zapalenie migdałków, ważne jest, aby nie połykać zbyt wiele. Zbyt duża ilość soli może Cię odwodnić i zmienić równowagę elektrolitową. Ponadto, zbyt duża ilość soli może zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i zwiększonego ryzyka niedoboru wapnia. Jednak płukanie gardła słoną wodą dwa razy dziennie jest bezpieczne i skuteczne, więc może warto spróbować.

Unikanie zatłoczonych, zamkniętych miejsc w celu zmniejszenia ryzyka infekcji

Kiedy jesteś chory, musisz podjąć niezbędne środki ostrożności, aby zapobiec infekcji. Jednym z najważniejszych środków ostrożności jest unikanie zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeń. Należy również zadbać o dobrą wentylację otoczenia. Ogólnie rzecz biorąc, przebywanie na zewnątrz lub w miejscu z dobrą wentylacją znacznie zmniejszy narażenie na zakaźne kropelki oddechowe. W miarę możliwości można również zdecydować się na pozostanie w domu. Wskazane jest również częste mycie rąk.

Podobne tematy