Drenaż limfatyczny u dzieci

Obrzęk limfatyczny u dzieci jest rzadkim schorzeniem, dlatego też istnieje niewiele opublikowanych danych na temat jego leczenia. Celem tego badania jest ocena krótkoterminowych efektów manualnego drenażu limfatycznego u 15 dzieci z udokumentowanym LE w obrębie kończyn dolnych. Po wykonaniu drenażu limfatycznego całkowity obwód chorej kończyny zmniejszył się z mediany 299,8 cm do 285,5 cm. Nie zmniejszyła się jednak objętość kończyn.

Możliwości leczenia osób z malformacjami limfatycznymi

Malformacja limfatyczna to stan, w którym układ limfatyczny nie działa prawidłowo. Może to powodować objawy, w tym ból, obrzęk gruczołów lub nieprawidłowy drenaż limfy. Malformacje limfatyczne mogą być również oszpecające. Niektóre osoby mogą nawet potrzebować leczenia chirurgicznego, aby skorygować swoje malformacje. Istnieje jednak wiele innych możliwości leczenia.

Malformacja limfatyczna jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem przewodów limfatycznych, co oznacza, że płyn odprowadzający limfę z organizmu nie przesuwa się do przodu w przewodach. W konsekwencji płyn zbiera się w układzie limfatycznym i może powodować torbiele. Układ limfatyczny jest podobny do żył, które przenoszą czerwoną krew. Jest ona przeciskana przez maleńkie naczynia włosowate. Ten płyn, zwany limfą, zostaje następnie zgnieciony do tkanek znajdujących się obok naczyń włosowatych.

Malformacja limfatyczna może wystąpić w dowolnym miejscu ciała. Może wyglądać jak skupisko kanałów limfatycznych lub przypominać masę. W niektórych przypadkach malformacje te mogą obejmować narządy wewnętrzne lub tkanki. Obrzęk spowodowany malformacją limfatyczną może nawet uciskać inne struktury anatomiczne.

Oznaki i objawy obrzęku limfatycznego u dzieci

U dzieci oznaki i objawy obrzęku limfatycznego mogą być bardzo trudne do wykrycia. Istnieje jednak kilka sposobów, aby pomóc dziecku we wczesnym leczeniu. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnego przebiegu leczenia. Istnieje wiele testów i zabiegów pomagających zdiagnozować obrzęk limfatyczny, a te różnią się w zależności od jego rodzaju.

Lekarz może zdiagnozować obrzęk limfatyczny poprzez badanie fizyczne. Obrzęk najczęściej będzie widoczny na jednej lub drugiej kończynie. Jeśli dotknięta obrzękiem kończyna jest spuchnięta, może sprawiać wrażenie ciężkiej i obrzmiałej. Może być również sztywna. Poruszanie spuchniętym obszarem może być bolesne.

Obrzęk limfatyczny u dzieci może być dziedziczny lub wywołany przez infekcję. Objawy mogą być łagodne lub nie występować. Pierwotny obrzęk limfatyczny jest spowodowany wadami rozwojowymi układu limfatycznego, które są obecne przy urodzeniu. Pierwotny obrzęk limfatyczny może być dziedziczny i przekazywany z rodzica na dziecko. Dzieci z pierwotnym obrzękiem limfatycznym mogą nie wykazywać żadnych widocznych objawów aż do wieku dorosłego.

Wytyczne dotyczące limfoscyntygrafii u dzieci

Wytyczne dotyczące limfoscyntygrafii u dzieci zostały opracowane w celu ułatwienia diagnostyki chorób układu limfatycznego i ich leczenia. Ta mało inwazyjna metoda zapewnia bezpieczną i dokładną ocenę drenażu limfatycznego. Chociaż procedura ta nie jest pozbawiona ryzyka, jest szeroko stosowana u pacjentów pediatrycznych.

U dzieci czasami wykonuje się limfoscyntygrafię w ramach diagnostyki obrzęku limfatycznego. Limfoscyntygrafia nie jest jednak wskazana u dzieci poniżej 1. roku życia. Najlepiej wykonywać ją u dzieci w wieku 10 lat i starszych. Celem tej procedury jest odróżnienie chorób łagodnych od złośliwych oraz dokładne określenie przyczyny obrzęku u dzieci.

Procedura powinna być standaryzowana u różnych pacjentów i w różnych laboratoriach, co zapewnia porównywalność wyników. Dawka radioterapeutyku powinna być identyczna, a czas akwizycji obrazu taki sam. Jeśli kolektory limfatyczne są zablokowane, radioterapeutyk może być podawany w proksymalnym układzie limfatycznym.

Manualny drenaż limfatyczny u dzieci

Manualny drenaż limfatyczny u dzieci jest skuteczną opcją leczenia dziecięcego obrzęku limfatycznego. Proces jest łagodny i nie powoduje dyskomfortu. Ta delikatna technika może być stosowana w połączeniu z bandażami uciskowymi. W niektórych przypadkach MLD okazało się być bardziej skuteczne niż standardowa fizjoterapia. W tym artykule omówione zostanie studium przypadku MLD u dziecka cierpiącego na zespół Klippela-Trenaunaya.

Manualny drenaż limfatyczny jest nieinwazyjną metodą leczenia, która może opóźnić wystąpienie długotrwałej niepełnosprawności i obrzęku limfatycznego u dzieci. Procedura ta może być stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak odzież uciskowa, skarpety uciskowe i bandaż o niskim stopniu rozciągnięcia.

Manualny drenaż limfatyczny u dzieci wykorzystuje delikatne rozciąganie skóry, rytmiczny masaż i głębokie oddychanie w celu stymulacji układu limfatycznego i usunięcia płynu z zablokowanych obszarów. Opaski uciskowe i odzież są umieszczane na dotkniętym obszarze ciała dziecka i często są wielowarstwowe, łącząc piankę i miękki ucisk.

Podobne tematy