Menopauza. Po czym poznać, że zaczyna się przekwitanie?

Pierwsze objawy zapowiadające pojawienie się menopauzy mogą się pojawić nawet kilka lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Wyjaśniamy, jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie. 

Zastanawiasz się, czy zaczął się u ciebie już okres klimakterium? Zmiany menopauzalne zachodzą stopniowo, więc wiele kobiet ma problem z określeniem, czy już pojawiło się u nich klimakterium. Dowiedz się, jakie objawy pojawiają się w okresie przekwitania.

Kiedy może rozpocząć się menopauza?

Okres menopauzy definiuje się jako czas, w którym zachodzi wygaszanie czynności jajników. Menopauza zaczyna się od momentu ustania ostatniej miesiączki. Pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić nawet 10 lat przed jej rozpoczęciem. Średni wiek, w którym kobiety wchodzą w okres menopauzy to 50 lat, jednak zdarza się, że niektóre z nich odczuwają objawy okołomenopauzalne już po 40, roku życia, a nawet wcześniej. Statystycznie kobiety mają ostatnią miesiączkę między 45. a 55. rokiem życia. Zazwyczaj kobiety, które wcześnie rozpoczęły miesiączkowanie, także wcześnie wchodzą w okres przekwitania, ale nie jest to regułą. W medycynie wyróżnia się także tak zwaną przedwczesną menopauzę, która może się pojawić nawet już po 35. roku życia. Stopień nasilenia objawów menopauzy jest różny u każdej kobiety. Zależy od czynników takich jak genetyka, liczba przebytych ciąż, styl życia, przebyte choroby, stosowanie doustnej antykoncepcji, a nawet od masy ciała. 

Klimakterium – objawy 

Diagnoza menopauzy dla wielu kobiet nie jest łatwa, bo zmiany typowe dla okresu przekwitania zachodzą stopniowo i mogą mieć różne nasilenie. Jak więc rozpoznać klimakterium?

Klimakterium – objawy, które pojawiają się najczęściej:

 • uderzenia gorąca;
 • rozdrażnienie i wahania nastroju;
 • nadpotliwość, która występuje zwłaszcza nocą;
 • bóle mięśni;
 • przemęczenie;
 • kłopoty z zasypianiem, budzenie się w nocy;
 • kołatanie serca;
 • bóle głowy;
 • uczucie pieczenia skóry;
 • suchość pochwy i nawracające infekcje intymne;
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego;
 • problemy z koncentracją;
 • problemy ze skórą, takie jak przesuszenie, przebarwienia i utrata jędrności.

Wszystkie te zmiany spowodowane są zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Drastycznie spada poziom między innymi estrogenów i progesteronu. Wiele kobiet boryka się też z takimi problemami, jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, depresja czy przybieranie na wadze. Oprócz tego można zauważyć zmiany, które powodują pogorszenie kondycji skóry i jej szybkie starzenie.

Starzenie menopauzalne 

Obniżenie produkcji kolagenu w skórze w okresie klimakterium, skutkuje utratą jędrności. Zaczynają pojawiać się zmarszczki i zmienia się owal twarzy. Objawem starzenia menopauzalnego jest obniżenie elastyczności skóry i przebarwienia. Zwiększa się wrażliwość skóry i mogą się pojawić alergie, które nie występowały wcześniej. Na skutek zmniejszonej produkcji kwasu hialuronowego skóra staje się sucha. Natomiast zaburzenie procesu odnowy komórkowej powoduje, że cera nabiera ziemistego koloru. Takie objawy można spowolnić przez odpowiednią pielęgnację skóry, a także odpowiednio zbilansowaną dietę.

Choroby, jakie mogą się pojawić w okresie menopauzy

Zmiany hormonalne zachodzące w okresie klimakterium zwiększają ryzyko pojawienia się niektórych chorób. W tym okresie zmienia się rozłożenie tłuszczu w tkankach, zaczyna się on gromadzić w okolicy brzucha, co zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę. Następuje również utrata masy kostnej, co może prowadzić do choroby układu szkieletowego, osteoporozy. Deficyt hormonów płciowych przyczynia się do wzrostu zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe. Z tego powodu ważne są regularne badania, które pomogą wcześnie rozpoznać i wyleczyć możliwe choroby.Podobne tematy